Pandořina skříňka

Pandořina skříňka

Pro Charitymints se kterými živě spolupracujeme na poli ilustrací a grafiky jsme dostali možnost vytvořit ilustrovaný jídelní tác, který bude 8. března vystaven v kavárně galerie DOX, spolu s dalšími ilustrovanými jídelními tácy od jiných autorů. Myšlenka je taková, že se tácy pomalují, přelakují, v galerii DOX vydraží a majitelé tácu na nich budou moci třeba svačit, nebo si je prostě pověsí na stěnu jako obraz. Nebaví nás dělat věci standardně, proto jsme se rozhodli naše dva tácy pojmout v 3D instalaci a tím defakto vzniklo něco uplně jiného.

 

První tác – Pandořina skříňka, neboli náš oficiální název „Pandora’s box“ byla inspirována výstavou Švankmajera – o které jsem psal zde na blogu. Podstata je v tom, že vstrčíte černým rukávem ruku do černé skříně, a netušíte co na vaši ruku uvnitř čeká… Ohmatáváte všelijaké předměty, které mají rozličný tvar, materiál povrchu, vydávají různé zvuky, do naší skřínky je též přiveden elektrický proud. Pro ty co již okusili vnitřek naší skřínky a zajímá je co je uvnitř, nebo jakým způsobem jsme ji vyráběli, můžete shlédnout fotografie koncem tohoto příspěvku. No také se to neobešlo bez zranění…ještě, že je Vinohradská nemocnice 5 minut z našeho ateliéru.

Řekli jsme si že druhý tác už uděláme jen takovou oddechovku. Vzpomněl jsem si že před dávnou dobou na základní škole jsme měli dílny, nebo jak se ten předmět jmenoval a dělali jsme tam niťák. Tedy dřevo které pobijete hřebíčkama a pak mezi nimi provlékáte nit. Naše téma bylo „muří pařba“ – tedy dvě můry, které jsou spojeny zadečkama a každá je vytkaná jinou barvou nitě, na jiném podkladu. No ve finále to oddechovka rozhodně nebyla, avšak nás to moc bavilo.

pracovní bordelkuchání čuníkanehoda s prstemhmmm…skelet skříňkylepení vnitřní vystýlkytácpřidělávání zvukových efektůasi má na něco chuťfragment hotové skříňkyvnitřek Pandořiny skříňkyEscherovská hračka pro pejsky s rolničkounovozélandská šiškavětráček a led diody(sadisticko) masážní pomůckařetěz z kola a krásné kolesorolnička mlátící o plecherotická hladítkašmirgl papírčistítko skleněných láhvínevyužitý kartáč z koupelnyvybrátor, který darovala nejmenovana kamarádka M.motorový čuníkdřevěné špalíčkyfragment niťákuzatloukání hřebíčku do niťáku

 

3 Comments for : Pandořina skříňka
 1. Odpovědět

  Díky za odkaz 🙂 Hmm, vystavovat v DOXu, to je super 🙂 a kam poputuje výtěžek z vydražených táců?

  H.

  • stepan
  • 4.3.2013
  Odpovědět

  no výtěžek se přerozděluje neziskovkám – konkrétně jmenovaným na tomto webu. http://www.charitygums.com To jestli tam penízky doputujou už však není v naší moci že :). Myslím že to nebyl důvod proč jsme dělali tácy, neboť když si spočítám vydanou energii/čas co zabralo vytvoření táců, tak to bude určitě nepoměrně víc, než za co se vydraží.

 2. Včera jsem měl možnost poprvé ohmatat vnitřek pandořiny skříňky a musím říci že mě ohromila:-) Něco tak úžasného jsem dlouho neohmatal:-)doufám že jsem to nezamatlal….Připomnělo mi to Berlín a jeho umění. Miluji překvapení, hry, interaktivitu a tak trochu strach.Doufám že se dočkám další a ještě propracovanější verze:-) Největší podíl na této skříňce má pravděpodobně čtyřnohý Fluke, bez kterého by to nemohl vzniknout 😉

Napište koment